مرکز تربيت بدني دانشگاه شهید بهشتی تهران يکي از واحدهاي زیر مجموعه معاونت دانشجويي ميباشدکهدرراستايشرحوظايفمحولهوباتوجهبهنيازهاي اجتماعي دانشجويان دانشگاه و با نگرشي كلي بر مسائل برنامه ريزي شده و درون سازماني نسبت به اجراي فعاليت هاي ورزشي در زمينه هاي مختلف همگاني، قهرماني و آموزشي در بخش دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی برای خانم ها و آقایان اقداممينمايد.

مرکز تربیت بدنی داانشگاه شهید بهشتی، در جهت رشد و شکوفایی ابعاد مختلف انسان با پرداختن به فعالیت های شاداب و سلامت بخش ورزشی فعالیت می نماید.این مرکز در راستای شرح وظایف محوله و با توجه به نیازهای اجتماعی دانشجویان و با نگرشی کلی بر مسایل برنامه­ ریزی و اجرای برنامه­ های درون و برون سازمانی خود و مطابق  برنامه­ ها و سیاست ­های دانشگاه و اداره کل تربیت بدنی وزارت متبوع تقویم و برنامه سالانه را با پیش ­بینی بودجه آماده و اجرا می نماید.

لازم به ذکر است ورزش دانشجویی دانشگاه شهید بهشتیاز گذشته تاکنون یکی از قطب­ های مهم ورزش دانشجویی کشور بوده است که البته نوسانات و افت و خیزهای فراوان در نتایج کسب شده توسط تیم­ های ورزشی در هر دو بخش دختران و پسران ضرورت برنامه­ ریزی جامع در این مقوله را دو چندان می­ کند. در برنامه هر سال همچنین سعی شده است در کنار ورزش قهرمانی به ورزش ­های همگانی و در زیر مجموعه آن، ورزش کارکنان و فعالیت­ های متنوع آموزشی و تفریحی نیز توجه جدی شود.

اداره تربیت بدنی پردیس قنی و مهندسی شهید عباسپور که در حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی است و در راستای شرح وظایف محوله و با توجه به نیازهای دانشجویان و با نگرشی کلی بر مسایل برنامه­ریزی و اجرای برنامه­های درون و برون سازمانی خود و مطابق برنامه­های و سیاست­های دانشگاه و مرکز تربیت بدنی تقویم و برنامه سالانه را پیش­بینی بودجه  آماده و اجرا می­نماید. همچنین در برنامه هر سال سعی شده است در کنار ورزش قهرمانی به ورزش­های همگانی و در زیرمجموعه آن، ورزش کارکنان و فعالیت­های متنوع آموزشی و تفریحی نیز توجه جدی شود.

 

جهت کسب اطلاع بیشتر می توانید به سایت اینترنتی اداره تربیت بدنی دانشگاه مراجعه کنید:

https://www.sbu.ac.ir/Adj/STUVP/SPO/Pages/default.aspx

معرفی مدیریت تربیت بدنی دانشگاه تبریز
سال تأسیس: ۱۳۳۶
مدیریت تربیت بدنی دانشگاه تبریز با هدف کلان توسعه و گسترش ورزش در میان اقشار دانشگاهیان تلاش خود را مصروف این داشته است که با برنامه ریزی دقیق و اجرای منظم برنامه های تدوین شده، استعداد سرشار و توان بالقوه قشر جوان دانشجویان را در مسیر تعالی و شکوفایی قرار دهد. لذا با توجه به اینکه موثر ترین وسیله برای رسیدن به اهداف مورد نظر گسترش هر چه بیشتر فعالیتهای ورزشی و مشارکت فعال دانشجویان در انجام امور فوق برنامه و مسابقات ورزشی میباشد، مدیریت تربیت بدنی علاوه بر اینکه بعنوان دبیرخانه منطقه 3 ورزش دانشگاه ها ارائه خدمت می کند در چند بخش عمده به شرح زیر انجام وظیفه می نماید:
الف) برگزاری مسابقات ورزشی:
- در خوابگاهها
- در دانشکده ها
- جشنواره ورزشی
- جشنواره ورزشهای همگانی
- جام رمضان چند جانبه با دانشگاههای شهر
- بصورت رفت و برگشت با دانشگاههای منطقه
- شرکت در مسابقات قهرمانی کشوری
- شرکت در المپیادهای ورزشی
- برگزاری مسابقات در رشته های مختلف به مناسبت های مختلف در طول سال


ب) امور فوق برنامه جهت پر کردن اوقات فراغت دانشجویان به وسیله فعالیتهای مفرح زیر:
- کوه پیمایی: تدارک و اعزام به مناطق دیدنی و قلل اطراف شهر در طول سال
- اسکی: تدارک و اعزام به پیست اسکی پیام یا سهند در فصل زمستان
- شنا: برگزاری کلاسهای آموزشی شنا، آب درمانی و دایر نمودن تایم های آزاد
- دوچرخه سواری در محوطه خوابگاه
- راه اندازی ورزش مفرح اسکیت در سالن و اماکن ورزشی روباز
- راه اندازی ورزش مفرح دارت در ژیمنازیوم و خوابگاههای دانشجویی
- برنامه ریزی و ایجاد امکانات لازم برای انجام فعالیتهای ورزشی در محوطه خوابگاهها و سالن های ورزشی در رشته های ورزشی مختلف
- تجهیز بروز سالن بزرگ بدنسازی استادیوم به دستگاههای جدید برای علاقمندان
- ساخت و راه اندازی جاده تندرستی در محوطه استادیوم دانشگاه برای استفاده عموم
- برگزاری مراسم به مناسبت های مختلف در طول سال جهت تقدیر از دانشجویان قهرمان
- بر گزاری ورزش صبحگاهی و عصر گاهی در محوطه خوابگاهها توسط خود دانشجویان

ج) ورزش کارکنان:
- ایجاد امکانات لازم جهت انجام فعالیتهای ورزشی در رشته های مختلف در طول سال
- ارائه خدمات رفاهی و آموزشی در استخر دانشگاه در طول سال
- برگزاری مسابقات ورزشی در رشته های مختلف در طول سال از قبیل: جام رمضان، جام فجر، هفته تربیت بدنی، چند جانبه، رفت و برگشت با دانشگاهها و شهرهای همجوار
- برگزاری مسابقات چند جانبه در رشته های مختلف بین دانشگاهها و باشگاههای شهر تبریز
- تدارک و اعزام تیم های منتخب کارکنان به مسابقات استانی و کشوری


د) سالنها و اماکن ورزشی:
- مجموعه ژیمنازیوم شامل: سالن چند منظوره
(تاسیس ۱۳۷۲) سالن ۴ هزار نفری
سالن تنیس روی میز
سالن شطرنج
سالن بدنسازی
استخر، سونا و جکوزی
دیواره سنگنوردی
سالن دارت
- مجموعه استادیوم شامل:
سالن کشتی و ژیمناستیک (تاسیس ۱۳۷۰)
سالن بدنسازی
پیست دو و میدانی
جاده تندرستی
زمین چمن
سالن ورزشهای رزمی
زمین اسکیت روباز
- مجتمع ورزشی خوابگاه ولی عصر شامل:
سالن بدنسازی
سالن تنیس روی میز
زمین های ورزشی روباز آسفالت
زمین والیبال ساحلی
استخر روباز
مجتمع ورزشی خوابگاه شهدا شامل:
سالن ورزشی چند منظوره
زمین چمن
زمین های ورزشی روباز
پیست دوچرخه سواری
زمین اسکیت
اتاق دوچرخه و اسکیت
- مجتمع ورزشی خوابگاه شهرک امام شامل:
زمین های ورزشی روباز
سالن بدنسازی


جهت اطلاع و آگاهی بیشتر از ساختار و اقدامات مدیریت تربیت بدنی دانشگاه تبریز از لینک زیر استفاده کنید:


https://sports.tabrizu.ac.ir/f

 

معرفی اجمالی دانشگاه فردوسی مشهد:

دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان سومین دانشگاه ایران از نظر قدمت در سال 1328 در شهر مقدس مشهد تاسیس گردید. که ازسال 1353 به دانشگاه فردوسی تغییر نام یافته بود افزوده شد .دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگترین دانشگاه شرق کشور، هم اینک از وجود بیش از 800 عضو هیأت علمی متخصص و پرتلاش برخوردار است. در حال حاضر تعداد بیش از 25000 دانشجو در مقاطع  در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل می باشند که از این تعداد بیش از 2000 دانشجوی بین المللی را شامل می شود.این دانشگاه از پردیسی بسیار وسیع، زیبا و سرسبز برخوردار بوده و بیش از یک دهه است که به عنوان دانشگاه سبز در جهت حفظ محیط زیست تلاش می کند.رتبه نخست فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های کشور، رتبه نخست در جشنواره نشریات دانشجویی، رتبه نخست در فعالیت های انجمن های علمی دانشجویی، رتبه های عالی در المپیاد های فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور در بخش دختران و پسران، رتبه‌های برتر در المپیادهای علمی ملی و بین‌المللی از جمله شیمی و ریاضی، رتبه سوم جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، رتبه دوم وبگاه دانشگاه در میان دانشگاه‌های وزارت علوم در رتبه‌بندی جهانی وبومتریک وحضور در میان دانشگاه‌های برتر کشور در رتبه‌بندی موضوعی نظام QS بخشی ازافتخارات این دانشگاه محسوب می گردد. همچنین طی دوسال اخیر این دانشگاه با تمرکز بر دیپلماسی علمی، توانسته رتبه اول در زمینه تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری بین المللی را در بین دانشگاه های کشور کسب نماید.برخوردادی از امکانات آموزشی، پژوهشی، کتابخانه ‏ای، ورزشی و فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در شرق کشور به گونه ای است که برای دانش آموزان عزیزی که علاقمند به تحصیل توأم با تهذیب اخلاق در یک دانشگاه معتبر هستند و اهل ورزش و فعالیت های اجتماعی سازنده نیز می باشند دانشگاه فردوسی مشهد قویأ قابل توصیه می باشد.

  معرفی مدیریت تربیت بدنی دانشگاه فردوسی مشهد؛
فعالیتهاى حوزه معاونت فرهنگی - اجتماعی و دانشجویی تأثیر مهمى در ارتقاى سطح فرهنگی و روحیه مطلوب دانشجویان دارد و با عملكرد صحیح مى ‏توان شاهد تلاش دانشجویان براى دستیابى به اهداف آموزش‏ عالى كشور بود. دانشگاه فردوسی مشهد در طول سالیان گذشته، همواره در حوزه فرهنگ و اجتماع دانشگاهی، الگو بوده است و توانسته است گام های بلندی برای تربیت نیروی انسانی متخصص و توانمند در زمینه های فرهنگی و اجتماعی و همچنین در زمینه های ورزشی، رفاهی و توانمندسازی دانشجویان بردارد.

تاریخچه مديريت تربیت بدنی:

 

 

 

 

 

مديريت تربیت بدنی زيرمجموعه معاونت فرهنگی- اجتماعی و دانشجویی دانشگاه می باشد.

سایر مدیریت های زیر مجموعه این معاونت شامل؛

 • مدیریت فرهنگی و فعالیت های داوطلبانه
 • مدیریت رفاه و سلامت دانشجویان
 • مرکز مشاوره و توانمندسازی دانشجویان
 • شورای انضباطی دانشجویان
 • گروه مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی

اهداف و مأموریت های مدیریت تربیت بدنی دانشگاه فردوسی مشهد؛

 •  حفظ باورها و هویت ارزش های فرهنگ اسلامی و ملی در دانشجویان و دانشگاهیان
 • تعمیم عدالت و توسعه همه جانبه و متوازن برنامه ها و فعالیت های ورزشی
 • گسترش و بسط فرهنگ ورزش در میان دانشگاهیان و دانشجویان برای نیل به جامعه ای سالم و تندرست و ایجاد نسلی شاداب
 • هدایت و حمایت و نظارت مستمر بر فعالیت های انجمن های ورزشی
 • تعمیق باورها و ارزش های دینی از طریق برنامه ها و فعالیت های ورزشی
 • تشویق و ترغیب کلیه دانشگاهیان به حفظ سلامت و تندرستی خود از طریق مشارکت فعال در ورزش
 • جهت دهی و غنی ساختن اوقات فراغت دانشگاهیان با فعالیت های سلامت بخش ورزشی
 • کوشش در جهت ارتقاء سطح علمی و تجربی مربیان و کارشناسان و دیگر کارکنان امور ورزشی دانشگاه ،از طریق برگزاری کلاس های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت با هماهنگی دفتر آمزش های آزاد
 • تشکیل کمیته ها و هیات ورزشی به منظور ایجاد هماهنگی در امور تربیت بدنی و ورزش در سطح دانشگاه
 • توسعه و تقویت ورزش دانشگاهی و کمک به ارتقای عزم و اقتدار ملی دانشگاهیان از طریق برنامه های ورزشی

معرفی دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد؛

دانشكده‌ تربيت‌ بدني‌ دانشگاه‌ فردوسي‌ مشهد در سال‌ 1372 با هدف‌ تربيت‌ و تأمين‌ نيروي ‌انساني‌ متعهد و متخصص‌ براي‌ تحقق‌ آرمان هاي ‌انقلاب‌ اسلامي‌ در عرصه‌ ورزش‌ و تربيت‌ بدني‌كشور تاسيس‌ گرديد. تربيت‌ بدني‌ يكي‌ از نظام هاي‌ تربيتي‌ و علمي‌ است‌ كه‌ از طريق‌ حركت‌ و ورزش‌، جريان‌ رشد را در تمام‌ ابعاد وجودي‌ انسان‌ تسهيل‌ و هماهنگ‌ و به‌ شكوفايي‌ و تكوين‌ استعدادهاي‌ مطلوب‌ كمك‌ مي‌كند. شواهد و تحقيقات ‌علمي‌ مبين‌ اين‌ واقعيت‌ است‌ كه‌ امروزه‌ تربيت ‌بدني‌ از حدود اهداف‌ گذشتة‌ خود فراتر رفته‌ و به‌ عنوان‌ يك‌ رشتة‌ دانشگاهي‌ قلمرو وسيعي‌ از دانش ها و علوم‌ را به‌ عنوان‌ مباني‌ روان‌شناسي‌، جامعه‌شناسي‌،  فيزيولوژيكي‌، فيزيكي‌ و غیره  به‌كار گرفته‌ تا به‌ اهداف‌ گسترده‌اي‌ در زمينة‌ تعليم‌ و تربيت‌ و ورزش‌، يادگيري‌ و تكامل‌ حركتي‌، روانشناسي‌، جامعه‌شناسي‌ ورزشي‌، طب‌ورزشي‌، حركت‌ درماني‌ و... نايل‌ گردد. گروه‌ آموزشي تربيت‌ بدني‌ در دانشگاه‌ فردوسي‌ مشهد در سال‌ 1366 تحت ‌پوشش‌ دانشكده‌ علوم‌ تربيتي‌ و روان‌شناسي ‌فعاليت‌ آموزشي‌ خود را با پذيرش‌ 42 دانشجوي‌ پسر در مقطع‌ دبيري‌ تربيت‌ بدني‌ وعلوم‌ ورزشي‌ آغاز كرد.

در سال‌ 1372 با تأسيس‌ دانشكده‌ تربيت‌ بدني‌ و علوم‌ ورزشي‌ گروه ‌تربيت‌ بدني‌ از دانشكده‌ علوم‌ تربيتي‌ و روان‌شناسي‌ جدا شد.  در حال‌حاضر در اين‌ دانشكده مقطع كارشناسي‌ تربيت‌ بدني‌ وعلوم‌ ورزشي‌ و مقطع كارشناسي ارشد و دکتری (روزانه‌ - نوبت دوم‌) موجود می باشد. دانشكده‌ علوم‌ ورزشي‌ علاوه بر تربيت‌ و پرورش‌ نيروهاي‌ متخصص‌كارشناس، هر ساله ‌به‌ بيش‌ از 6000 نفر از دانشجويان‌ ساير رشته‌هاي‌ دانشگاهي‌ در محل‌ دانشكده‌، واحد آموزشي تربيت‌ بدني‌ عمومي‌1و2 ارائه‌ مي‌دهد.

 

تاریخچه اداره کل تربیت بدنی دانشگاه تهران:

فعالیت‌های ورزشی در دانشگاه تهران هم‌زمان با افتتاح دانشگاه در سال ۱۳۱۳ شروع شد. در اسناد به دست آمده از سال‌های نخست تأسیس دانشگاه تهران، مکرر از آقای رابرت گیبسن و گوگبتلیانز نام برده شده است. به نظرمی‌رسد این اشخاص در آن سال‌ها برای راه اندازی سازمان ورزش دانشگاه تهران نقش مؤثری ایفاکرده‌اند. در این سال‌ها فضاهای ورزشی دانشگاه شامل دو زمین چمن فوتبال، پنج زمین مجهز تنیس، یک استخر روباز، سالن ژیمناستیک، تالار تمرین وزنه برداری، سالن کشتی و سالن تمرین شطرنج بوده است. زمین چمن شماره یک دانشگاه در پردیس مرکزی، روبروی در ورودی اصلی و دانشکده‌های هنرهای زیبا و ادبیات قرار داشت که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به محل اقامه نماز جمعه تهران تبدیل شد. در سال‌های اخیر با توجه به تحول در تشکیلات و تقسیمات اداری دانشگاه تهران، امور تربیت بدنی با عنوان جدید اداره‌کل تربیت بدنی، زیر مجموعه حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه محسوب می‌شود.

تاريخچه دانشكده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران:

برای اولین بار رشته تربیت بدنی در سال 1345 در دانشكده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تهران در قالب گروه تربیت بدنی تشكیل گردید. در سال های 1347 و 1348 طی دو دوره 35 دانشجو پسر و 15 دانشجو دختر پذیرش شده و مشغول بتحصیل شدند. این گروه پس از حدود 13 سال عدم ذیرش دانشجو مجدداً در سال های 1360 تا 1367 اقدام به پذیرش تعداد محدودی دانشجو در مقاطع كارشناسی و یك دوره در مقطع كارشناسی ارشد نمود.

در سال 1367با ادغام هیئت علمی گروه تربیت بدنی دانشكده علوم تربیتی و اعضاء هیئت علمی و كارشناسان امور تربیت بدنی، دانشكده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران شكل گرفت.

برای تاسیس دانشكده وجود سه گروه آموزشی ضروری بود، لذا گروههای سه گانه ذیل شكل گرفتند.

 • گروه بهداشت و طب ورزشی
 • گروه آموزشی مبانی علوم زیستی
 • گروه آموزشی مبانی علوم انسانی

در بدو تاسیس دانشكده تربیت بدنی و علوم ورزشی اعضاء هیئت علمی و كارشناسان در گروه های مختلف بر حسب تخصص نسبی و علاقه شخصی انتخاب شدند و مسئولیت هدایت و برگزاری كلاسها در دو مقطع كارشناسی و كارشناسی ارشد بر عهده گروه های آموزشی قرار گرفت.

پس از تصویب دوره دكتری در چهار رشته فیزیولوژی ورزشی، مدیریت و برنامه ریزی در تربیت بدنی، حرکات اصلاحی و آسیب شناسی، و رشد و یادگیری و تکامل حرکتی، گروه های آموزشی نسبت به جذب دانشجو برای مقطع دکتری اقدام نمودند.

 

هم اکنون گروههای آموزشی زیر در دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی فعال می باشند:

 • رفتار حرکتی
 • رشد و تکامل حرکتی
 • فیزیولوژی ورزشی
 • بهداشت و طب ورزشی (بیومکانیک ورزشی)
 • مدیریت ورزشی
 • روانشناسی ورزشی

منبع: سایت های اداره کل تربیت بدنی (https://gope.ut.ac.ir/fa) و دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران (http://sport.ut.ac.ir/about.asp)

ferdowsi_sport@

ثبت نام در مسابقات ورزشی

ثبت نام قهرمانان ورزشی

تمرینات ویژه پنجمین المپیاد همگانی